Alergická (senná) rýma – co ji způsobuje, příznaky a léčba

Alergická (senná) rýma – co ji způsobuje, příznaky a léčba

Věděli jste, že sennou rýmu nezpůsobuje seno, ale pyl, roztoči, plísně, houby nebo zvířecí srst? Alergeny jsou různé, výsledek však bývá podobný – nepříjemná alergická reakce, která může negativně ovlivnit váš výkon v práci či ve škole. Přečtěte si více o tom, co je senná rýma, jak se projevuje a jak se léčí.

Senná rýma je lidové označení pro alergickou rýmu. Nejedná se o konkrétní alergii, ale o soubor příznaků, jež jsou zapříčiněny určitými alergeny.

Co sennou rýmu způsobuje?

Tělo alergika na alergen reaguje přehnaně a snaží se ho proto vypudit. Právě proto kýcháme, kašleme a teče nám z nosu.

Alergickou rinitidu můžeme rozdělit následovně: 

  • dle délky trvání příznaků na intermitentní (přerušovanou) a perzistující (přetrvávající), 
  • dle období a typu expozice na sezónní nebo celoroční

U intermitentní alergické rýmy příznaky přetrvávají méně než 4 dny za týden nebo méně než 4 týdny, u perzistující alergické rýmy jsou pak příznaky přítomny déle než 4 dny za týden a více než 4 týdny.

Alergie na pyl

Pyl patří k nejčastějším příčinám vzniku alergických reakcí. Pyly stromů (například pyl břízy) dokáže alergiky potrápit zejména začátkem jara, koncem jara a během léta způsobují pacientům s alergií potíže pyly zejména travin. Od léta do podzimu jsou výrazným alergenem také plevele (například pelyněk).

Alergie na roztoče, houby, plísně

Pokud se potýkáte s příznaky alergie celoročně, vaše tělo pravděpodobně reaguje na vnitřní alergeny, mezi které patří prach, roztoči, plísně a houby.  Roztoči jsou v domácím prachu nejčastějším alergenem (nejsme alergičtí na ně, ale jejich výměšky), je však nemožné zbavit se jich zcela. V jedné domácnosti žijí desítky milionů roztočů.

Alergie na zvířata (psy, kočky, ale i hlodavce)

U tohoto typu alergie je člověk alergický na specifický alergen, který zvíře vylučuje. Může se jednat o lupy ze srsti, bílkoviny ve slinách, kožním mazu či moči. Domácí mazlíčci ve své srsti navíc přenášejí také velké množství prachu nebo pylu, na které můžete mít alergii. Zde se pak nejedná o alergii na zvířata.

Před pořízením psa nebo kočky je proto vhodné pro jistotu absolvovat testy u alergologa. Spoléhat byste neměli ani na krátkosrstá či bezsrstá plemena, i ta totiž produkují alergeny.

Pokud máte potvrzenou alergii na zvířata a žijete s nimi ve společné domácnosti, dodržujte několik základních pravidel. Domácí mazlíčky pravidelně koupejte, nepouštějte je do ložnice, v místnostech vždy používejte čističku vzduchu, pravidelně a důkladně utírejte prach a vysávejte kvalitním vysavačem s HEPA filtrem.

Alergie na zvířata (psy, kočky, ale i hlodavce)

Příznaky senné rýmy

Při senné rýmě na sobě můžete pozorovat jeden či více z následujících symptomů:

  • výtok z nosu, svědění v nose, ucpaný nos, 
  • kýchaní, kašel, svědění na patře, 
  • začervenání, svědění, slzení či otok očí, 
  • kopřivka, ekzém, svědění pokožky, 
  • únava, celková slabost.

Senná rýma však může připomínat i běžnou chřipku či nachlazení. Seznamte se s případnými rozdíly zde.

Diagnostika senné rýmy

Při závažnějších potížích je nejprve nutné navštívit specialistu (imunoalergologa), který provede potřebné testy a zjistí, jaký druh alergenu způsobuje pacientovi potíže. Poté navrhne vhodnou léčbu

Jak sennou rýmu léčit?

Prvním krokem by vždy měla být snaha vyhnout se danému alergenu nebo alespoň minimalizovat kontakt s ním. K mechanickému odstranění alergenů může přispět například zvýšená hygiena nosu (spreje s mořskou vodou).

Pokud prevence není účinná a příznaky přetrvávají, je dalším krokem symptomatická léčba.

Léky na alergii

Kromě sprejů, kapek či mastí se k symptomatické léčbě alergie používají antihistaminika ve formě tablet. Antihistaminika zmírňují celkové projevy alergie, jde o nejčastěji předepisované léky, některá antihistaminika jsou nicméně dostupná i bez lékařského předpisu. Po kterých tedy sáhnout?

Volte moderní antihistaminika, která u většiny osob nezpůsobují ospalost.

Alergie bez ospalosti

K moderním antihistaminikům řadíme i volně prodejný lék Dasmini, který pomáhá účinně zmírnit běžné příznaky alergie. Dasmini zmírňuje příznaky spojené s alergickou rýmou, která se projevuje kýcháním, výtokem z nosu, svěděním nosu, svěděním na patře nebo zarudlýma, slzícíma či svědícíma očima. Dále se používá také ke zmírnění kožních projevů alergie (např. kopřivky).

Jeho největší výhodou je 24hodinový účinek, Dasmini zároveň u většiny osob nezpůsobuje ospalost, lze jej užívat s jídlem či bez jídla a nezpůsobuje lékové interakce. Volně prodejný lék Dasmini je vhodný pro  dospělé a dospívající od 12 let.

Dasmini

Pro aktivní dny a klidné noci bez alergie.

24hodinový účinek, u většiny osob bez nežádoucí sedace.

Dasmini 5 mg potahované tablety je volně prodejný lék k vnitřnímu užití, obsahuje desloratadin. Čtěte pečlivě příbalový leták.