Alergie – příčina a nejčastější příznaky

Alergie – příčina a nejčastější příznaky

Alergie jsou jedním z nejčastějších chronických onemocnění a podle Evropské akademie alergologie a klinické imunologie (EAACI) jimi trpí až 150 milionů Evropanů. Alergie mohou mít různé formy (potravinové alergie, senná rýma) a různé projevy. Pokud se to týká i vás, přečtěte si více o tom, jak alergická reakce vzniká, jaké jsou její příznaky a jak alergii účinně léčit.

Alergie je jev, při kterém imunitní systém reaguje na cizorodé látky –⁠ alergeny. Tyto látky jsou pro většinu lidí neškodné, ale tělo alergiků je považuje za škodlivé, a proto se jim brání. Alergenem může být v podstatě cokoliv – od potravin, pylu až po léky či plísně.

Co se děje v těle při alergii?

Alergen, např. pyl, se do těla dostává nosem a ústy. Tělo alergen vyhodnotí jako cizí těleso a aktivuje protilátky zvané imunoglobuliny (v tomto případě IgE). Tyto protilátky se pak vážou na žírné buňky.

Při vytvoření komplexu alergenu, protilátky a žírné buňky dochází k masivnímu uvolňování histaminu. Tato látka je produktem imunitního systému a způsobuje celou řadu příznaků, kterými se tělo snaží alergen „vyplavit“. Nejzřetelnější je zvýšení sekrece v místě reakce, proto nám při alergii slzí oči, teče z nosu nebo kýcháme.

Účinek histaminu se projevuje i jinde v těle. V žaludku způsobuje zvýšenou produkci žaludečních kyselin, v cévách dochází k tzv. vazodilataci (rozšíření cév), což má za následek otok kůže a sliznic. Tepová frekvence se zvyšuje. Bílé krvinky, které pomáhají obranným mechanismům organismu, se tak snadněji a rychleji pohybují. Dalšími účinky jsou zúžení dýchacích cest nebo zarudnutí a svědění kůže.

Typy alergií (podle typu alergenu)

Alergie mohou být způsobeny celou řadou alergenů. Nejčastěji se však vyskytují alergie na:

 • potraviny (bílkoviny kravského mléka, med, ořechy, vaječný bílek, ryby, citrusy atd.),
 • pyl,
 • roztoče,
 • plísně,
 • léky,
 • latex,
 • zvířecí alergeny a další.

Jste alergičtí na pyly, roztoče nebo zvířata? Trpíte sennou rýmou? Zjistěte více o senné rýmě zde.

Příznaky alergie

Alergie způsobují širokou škálu příznaků v závislosti na tom, o jaký typ alergenu se jedná a jaká část těla je zasažena. Zároveň však žádný z příznaků nesignalizuje výhradně alergii. Pro lepší přehled je můžeme rozdělit do následujících skupin.

Dýchací potíže

 • Kýchání, kašel, dušnost, svírání na hrudi, sípání, plný a ucpaný nos, krvácení z nosu, svědění nosu, rýma, ztráta čichu

Oční projevy

 • Svědění, otok nebo zarudnutí očí, slzení, otok očních víček

Kožní projevy

 • Svědění kůže, zarudnutí, otok, kopřivka

Poruchy trávení

 • Bolesti břicha, nevolnost, průjem, zvracení, otok rtů a dutiny ústní

Obecné projevy

 • Malátnost, bolest hlavy

Ačkoli se většina příznaků alergie projevuje mírně, v některých případech může dojít k život ohrožujícím situacím (u některých potravin, léků, po bodnutí hmyzem). Taková akutní alergická reakce se nazývá anafylaxe (anafylaktická reakce).

Dasmini

Pro účinnou léčbu alergické rýmy volte přípravek Dasmini. Jedna tableta denně pro aktivní dny bez nepříjemných příznaků alergie.

Koupit

Dasmini 5 mg potahované tablety je volně prodejný lék k vnitřnímu užití, obsahuje desloratadin. Čtěte pečlivě příbalový leták.