Diagnostika a léčba alergie

Diagnostika a léčba alergie

Alergie řadíme k moderním civilizačním onemocněním, jejichž výskyt je v posledních letech na vzestupu. Základní diagnózu alergie provádí na základě osobní a rodinné anamnézy praktický lékař, který pak pacienta případně dále odešle na specializované vyšetření k odborníkovi.

Diagnostika

Při závažných potížích je nutné navštívit specialistu (imunoalergologa), který provede potřebná vyšetření a zjistí, jaký druh alergenu vám způsobuje obtíže. K diagnostice alergií se používají především kožní testy (tzv. prick testy) a krevní testy.

Po podrobném rozboru vašeho stavu lékař stanoví vhodnou léčbu, která musí být dodržována dlouhodobě, a to pravděpodobně i v klidové fázi, jen tak může být účinná.

Léčba alergie

Pokud pacient již zná alergen(y), který(é) mu způsobuje(jí) potíže, měl by se jim vyhnout. To samozřejmě není vždy možné, a proto přicházejí na řadu léky, které nepříjemné projevy alergie potlačují. Kromě léků na předpis je na trhu také celá řada volně prodejných léků, které jsou vhodné pro krátkodobou samoléčbu.

V některých případech může lékař pacientovi předepsat také alergenovou imunoterapii, která se podává ve formě kapek, tablet nebo injekcí. Tato léčba spočívá v kontrolovaném podávání malého množství alergenu po dobu několika let, což vede ke zlepšení tolerance organismu vůči alergenu.

Jaké léky na alergii užívat?

Nejběžnějšími léky na alergii jsou antihistaminika –⁠ jejich účelem je blokovat působení histaminu v těle a tlumit tak příznaky alergie. Jejich výhodou je schopnost potlačit nepříjemné příznaky, některá antihistaminika však mohou mít sedativní účinky. To znamená, že se člověk po jejich užití může cítit unavený a ospalý.

Dobrou zprávou je, že v současné době jsou na trhu volně prodejné léky, které tento vedlejší účinek u většiny osob nemají (tzv. moderní antihistaminika). K těmto lékům řadíme i lék Dasmini, který je účinnou první volbou při běžných příznacích alergie. Přípravek zmírňuje příznaky spojené s alergickou rýmou, jež se projevuje kýcháním, rýmou, svěděním nosu, svěděním na patře nebo zarudlýma, slzícíma či svědícíma očima. Dasmini se využívá také ke zmírnění příznaků spojených s urtikárií – kožním onemocněním vyvolaným alergií, kterému se hovorově říká kopřivka (kvůli typickému výsevu pupínků připomínajících puchýřky po popálení kopřivou).

Lék Dasmini je vhodný pro dospělé a děti od 12 let a lze po něm sáhnout při občasných příznacích alergie.

Dasmini

Pro účinnou léčbu alergické rýmy volte přípravek Dasmini. Jedna tableta denně pro aktivní dny bez nepříjemných příznaků alergie.

Koupit

Dasmini 5 mg potahované tablety je volně prodejný lék k vnitřnímu užití, obsahuje desloratadin. Čtěte pečlivě příbalový leták.