Příznaky alergie, chřipky, nachlazení nebo covid-19? Poznejte rozdíl

Příznaky alergie, chřipky, nachlazení nebo covid-19? Poznejte rozdíl

Příznaky onemocnění covid-19 mohou zpočátku připomínat běžnou chřipku nebo nachlazení. Pokud například trpíte alergií na pyl, může se u vás na jaře navíc objevit senná rýma. Jak tedy rozeznat, kterým onemocněním trpíte? V čem jsou si podobná a v čem se liší? Kdy je třeba navštívit lékaře? Odpovědi získáte v následujícím článku.

Nejvýznamnějším rozdílem je skutečnost, že covid-19, nachlazení a chřipku způsobují viry. Lze jim tedy předejít nošením roušek, dodržováním odstupu a zvýšenou hygienou rukou. Sennou rýmu naopak způsobují alergeny (pyl, prach, roztoči…), proti kterým se tělo brání, což následně vede k alergické reakci. Té se zcela vyhnout nelze, pomoci může omezení kontaktu s alergenem (pokud je znám).

Covid-19

Mezi projevy chřipky a onemocněním covid-19 v praxi neexistují zásadní rozdíly. Obě onemocnění způsobují převážně respirační potíže a přenášejí se kapénkami.

Covid-19 se vyznačuje širším spektrem příznaků než chřipka. Chřipka většinou trvá několik dnů, koronavirové onemocnění naopak obecně trvá déle – stav nemocného se často zlepší a následně opět zhorší. Jedinou spolehlivou metodou k rozlišení těchto dvou onemocnění je PCR test, jenž odhalí, nebo vyloučí přítomnost koronaviru.

Nejčastější příznaky covid-19:

 • horečka, 
 • únava, 
 • suchý kašel, 
 • bolest kloubů, svalů, hlavy (občasný projev), 
 • ztráta čichu a chuti (občasný projev). 

Kdy kontaktovat lékaře? Telefonicky ihned po obdržení pozitivního výsledku testu. Obvodní lékař upřesní postup domácího ošetření a vysvětlí pacientovi, při jakých příznacích je nutné kontaktovat záchrannou službu.

Chřipka a nachlazení

Lidé si mnohdy pletou nachlazení s chřipkou. Hlavním rozdílem mezi chřipkou a nachlazením je asi to, že nachlazení se projevuje postupně, zatímco u chřipky bývají příznaky náhlé a závažnější. Objevuje se horečka (39–40 °C), která je u běžného nachlazení spíše vzácným příznakem.

Nejčastější příznaky nachlazení:

 • horečka, 
 • únava, 
 • suchý kašel, 
 • bolest kloubů, svalů, hlavy (občasný projev), 
 • ztráta čichu a chuti (občasný projev). 

Nejčastější příznaky chřipky:

 • horečka, 
 • únava, 
 • kašel (spíše suchý), 
 • bolest kloubů a svalů, 
 • bolest hlavy. 

Kdy kontaktovat lékaře? Při běžném nachlazení nebo chřipce není nutné okamžitě vyhledat lékaře, postačit by měla samoléčba. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují i po 3-4 dnech léčby, je na místě navštívit praktického lékaře.

Senná rýma

Alergická rinitida (lidově senná rýma) vzniká, když se tělo alergika setká s alergenem a začne vytvářet protilátky. Alergenem jsou v tomto případě nejčastěji pyly, ale také roztoči, plísně nebo zvířata.

Výsledkem je alergická reakce, která se projevuje kýcháním, rýmou nebo slzením očí. Právě podrážděné oči mohou odhalit, že se nejedná o nachlazení nebo chřipku, ale právě o alergii.

V porovnaní s onemocněním covid-19 se nejedná o příznaky, které by postihovaly celé tělo. Při senné rýmě se zřídkakdy objevuje zvýšená teplota, zimnice či bolest celého těla (kloubů a svalů).

Nejčastější příznaky senné rýmy:

 • rýma nebo ucpaný nos, 
 • svědění nosu, očí nebo svědění na patře,
 • slzící, červené nebo oteklé oči.  

Kdy kontaktovat lékaře? Pokud se u vás alergické reakce objevují pravidelně, dlouhodobě nebo mají závažnější průběh, je nasnadě obrátit se na odborníka, který provede testy a navrhne vhodnou léčbu. V případě krátkodobé sezónní alergie (např. několik týdnů na jaře) postačí samoléčba.

Léčba alergické (senné) rýmy

Samotnou alergii mohou odborníci léčit například alergenovou imunoterapií, která spočívá v postupném podávání alergenu, dokud si na něj tělo nezvykne (například ve formě kapek pod jazyk). Tato léčba trvá roky a není vhodná pro každého.

Léky se nejčastěji doporučují ke zmírnění příznaků, jde tedy o symptomatickou léčbu. Do této kategorie řadíme nosní spreje, oční kapky, masti či antihistaminika ve formě tablet. V případě samoléčby můžete sáhnout po volně prodejných přípravcích.

Příkladem volně prodejného antihistaminika je také lék Dasmini, který rychle a účinně ulevuje od nepříjemných příznaků senné rýmy (rinitida) a kožních projevů alergie (kopřivka). Dasmini je antihistaminikum moderní generace, což znamená, že působí po dobu 24 hodin a u většiny osob nezpůsobuje ospalost.

Dasmini

Pro účinnou léčbu alergické rýmy volte přípravek Dasmini. Jedna tableta denně pro aktivní dny bez nepříjemných příznaků alergie.

Koupit

Dasmini 5 mg potahované tablety je volně prodejný lék k vnitřnímu užití, obsahuje desloratadin. Čtěte pečlivě příbalový leták.